Haber

İİT, Danimarka’da Kuran’a yönelik saldırıyı kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıyı kınadı.

Ajansın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Dün Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saygısızlığı en güçlü şekilde kınıyoruz” denildi. terim kullanıldı.

Açıklamada, “ifade özgürlüğü” adı altında bu tür İslam karşıtı eylemlerin her zaman savunulduğu ve bunlara karşı herhangi bir eylemde bulunulmamasının bu konudaki cezasızlığı açıkça beslediği belirtildi.

“İnsan Hakları Konseyi’nin açık talimatlarına rağmen sesini yükseltmeyenler, hızla itibarlarını yitiriyorlar.” değerlendirme yer aldı.

Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakıldı.

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi olan “Danske Patrioter (Danimarka Yurtseverleri)” adlı marjinal grubun üyeleri dün Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

İslam aleyhine pankartlar açan ve İslam’ı aşağılayıcı sloganlar atan küme üyeleri, Irak bayrağını ve Kuran’ı Kerim’i yere atarak üzerine bastı.

Kuran’a yönelik saldırılar İnsan Hakları Kurulu tarafından kınandı.

BM İnsan Hakları Kurulu’nun 53. Olağan Toplantısında, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) davetiyle 12 Temmuz’da gerçekleştirilen olağanüstü özel oturumda, İİT’nin Kuran’a hakaret ve saldırılara ilişkin karar taslağı görüşüldü.

Kuran’ı hedef alan ve “din düşmanlığı” olarak nitelendirilen baskınları kınamaya davetin yapıldığı yasa tasarısı 47 üyeli Kurul’un oylamasına sunuldu ve 28 “evet”, 12 “hayır” oyu ile kınama kararı alındı.

Batılı ülkeler “hayır” oyu verse de Kuran’a yönelik saldırılar kınandı.

Toplantıya Türkiye adına katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Kuran’a yönelik saldırıları kınarken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Papa da saldırıları kınadıklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu