Ekonomi

Petrol, dört günlük keskin kazanımlarının ardından geriledi

ABD ham petrolü Nisan ortasından bu yana en yüksek seviyeden kapattıktan sonra varil başına 79 dolardan işlem gördü. Faydalar, küresel pazarın daralmaya başladığına dair işaretlerle desteklendi ve Çin liderliğinin saldırıları, toparlanması durduktan sonra dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında büyümeyi yeniden alevlendirdi.

Fed’in Çarşamba günü borçlanma maliyetlerini 22 yılın en yüksek seviyesine çıkarırken sıkılaşma eğilimini sürdürmesi bekleniyor ve bu da bu yıl bir başka yukarı yönlü hareket olasılığına işaret ediyor. Daha yüksek oranlar, ekonomiyi yavaşlatma ve güç tüketimine zarar verme riski taşır.

OPEC+ üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kısıtlamaları ve Moskova’nın ihracatı düştüğü için ham petrol bu ay yükseldi. Bu, fiyatların bu hafta 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kapanmasına yardımcı olurken, ABD ham petrolünün ani yayılımı daha da derinleşerek arzın sıkılaştığına işaret eden bir yükseliş modeli haline geldi.

Endüstri tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, geçen hafta ulusal ham petrol stoklarında 1,3 milyon varil artışa, ancak Cushing, Oklahoma’daki ana petrol depolama merkezinde 2,3 milyon varil düşüşe işaret ederek karışık bir tablo bildirdi. AlphaBBL’den gelen veriler de Cushing’de bir düşüşe işaret etti. Resmi rakamlar çarşamba günü açıklanacak.

haberkas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu